Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
KURTULUŞ SAVAŞI’NDA İNEBOLU’NUN YERİ
<center> Salim YILMAZ </center><center><font color=’blue’> ABANA-İNEBOLU YOLUNUN YAPILMASI </font></center>
<center> TERMESSOS GEZİSİ </center><center><font color=’blue’> Semih Dilek (İnebolulu Tur Rehberi)  </font></center>
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türk Dünyası Kastamonu’da
İSMAİL GASPIRALI’YI ANACAK

<center> Türk Dünyası Kastamonu’da </center><center><font color=’blue’> İSMAİL GASPIRALI’YI ANACAK </font></center>
10.03.2016 / 05:48


Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) ve Kastamonu Üniversitesi (KÜ) işbirliğiyle, üniversitenin ev sahipliğinde ‘İsmail Bey Gaspıralı-Kırım Çalıştayı’ yarın (11 Mart) Kastamonu’da yapılacak.

İzlenceye UNESCO Türkiye Millî Komisyonu da “logo” desteği veriyor.

2014’te UNESCO’nun, ölümünün 100. yılında ‘İsmail Bey Gaspıralı Yılı’ ilan etmesi nedeniyle başlayan “İsmail Gaspıralı Bey Gazetecilik-Kırım çalışmaları”, Kastamonu Üniversitesi’nde sürüyor.

Türk dünyasının kalbinin Kastamonu'da atacağı uluslararası etkinlik, 11 Mart Cuma günü Kastamonu Üniversitesi 3 Mart Konferans Salonu’nda yapılacak.

Üç oturum olarak yapılacak çalıştayda Kırım’daki son gelişmeleri Kırım Emel Vakfı Başkanı Zafer Karatay, Kırım’ın uluslararası ilişkilerdeki işlevini Çankırı Karatekin Üniversitesi'nden Doç Dr Sezai Özçelik, ‘Dilde, Fikirde, İşte Birlik’ başlığını da Kastamonu Üniversitesi’nden Yrd Doç Dr Kudret Artıkbaev anlatacak.

Ayrıca, Avrasya Türk Dernekler Federasyonu Başkanı İsmail Cengiz; Gaspıralı’nın Türk dünyası'na etkisini, Kastamonu Üniversitesi’nden Doç Dr Cevdet Yakupoğlu ve Doç Dr Mehmet Serhat Yılmaz da Kırım tarihini anlatırken, Öğr Gör Kemale Şakirova da Kırım’la bir yazgıyı paylaşan Ahıska Türkleri’ne ilişkin sunum yapacak.

Çalıştayda Kastamonulu Gazeteci Kemal Çapraz’a da yer verildi. Çapraz, çalıştayda özel oturumla anılacak. Kastamonu Üniversitesi'nden Doç Dr Burhan Baltacı, Kemal Çapraz’ın “Kırım Sevdası ve “Sürgündeki Vatan Kırım” adlı çalışmayı anlatacak. Gazeteci Hüsnü Acar da Kastamonu ve Kemal Çapraz’ı masaya yatıracak.

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan:

“2014 yılı, UNESCO tarafından İsmail Gaspıralı Yılı ilan edilmişti. Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği olarak birtakım proje ve çalışmalar başlattık. İsmail Bey Gaspıralı Gazetecilik ve İnsan Hakları Ödülleri ve Çalıştayı 30 Ekim-1 Kasım 2014 tarihleri arasında Bartın’da gerçekleştirildi. Yine İsmail Bey Gaspıralı Gazetecilik ve İnsan Hakları Ödülleri 13 Kasım 2015 tarihinde Japonya'nın başkenti Tokyo'da düzenlendi. Şimdi de 11 Mart tarihinde Kastamonu’da İsmail Bey Gaspıralı-Kırım Çalıştayı’nı gerçekleştiriyoruz. Düşüncelerini 1883’te kurduğu ve 1918’e kadar varlığını sürdüren ‘Tercüman’ adlı gazetesiyle yayan Gaspıralı, hayatı boyunca ‘Dilde, Fikirde, İşte Birlik’ şiarı etrafında yürüttüğü çalışmaların neticesinde, Türk dünyasında aydınlanma hareketini başlatmış ve sağlam temeller üzerinde ilerlemesinin fikri alt yapısını oluşturmuştur.”

(Bu haber “dogrusozgazetesi.com”dan derlendi)


Etiketler:
Bu haber toplam 742 defa okundu